Skip to main content
2elesya-spot

İkinci El Eşya da Spot Ucuzluğu

İkinci el eşya kavram olarak kullanılmış olan ürünler diye tanımlanmaktadır. Bilinen bir gerçek de birçok eşya hiç kullanılmadan ikinci el eşya adını alır. Hiç kullanılmayan eşyalar spot mağazaları üzerinden satışa sunulur. Spot eşya yani hiç kullanılmayan ikinci el eşya uygun fiyatla satılır yani mağaza fiyatlandırmasında üzerine eklenen yüksek kar marjından etkilenmez. Bunun nedeni ise büyük mağazaların yıllık satış kotalarını tutturamamasıdır. Büyük markaların adını mağazalarını taşımak isteyen bayiler yıllık satış taahhütleri imzalayarak isim hakkı kazanırlar ve bu analaşmalarda belirtilen satış rakamını yıl içerisinde tamamlamak koşuluyla markayı temsil ederler. Ancak hayatın ve ekonomik dalgalanmaların sonucu olarak da bu satış rakamları her zaman istenilen düzeyde olmaz bu noktada mağaza markanın adını devam ettirebilmek için ellinde kalan malları kar etmeden alış fiyatı üzerinden spot mağazalarına satarlar. Bu nedenlerle hiç kullanılmadan ikinci el eşya piyasasında satışa sunulurlar.

istanbul-2el-esyalari

Elinde kalan malların sıfır olmasına rağmen ucuza satılması çoğu zaman spot ürünlerin ikinci el eşyalar arasında olduğunu aklımıza getirmektedir. Bu şekilde düşünülmesi elbette ki yanlıştır. Ancak bu durum tamamen tüketicinin lehine gelişen olağan bir ticaret oyunudur. Bu gibi nedenlerle ucuza satılması mümkündür. Bu ürünlerin alım gücü daha düşük olan birçok vatandaş tarafından tercih edilmesi sevindirici bir gelişmedir. İstanbul’da ikinci eşyaların satıldığı birçok yerde bu gibi spot malların bulunması diğer illere göre daha fazladır. Bunun nedeni ise İstanbul’da birçok markayı temsil eden bayinin bulunması ve hemen hemen hepsinin beklenen satış rakamlarını gerçekleştirememesidir.

anabanner

İstanbul’da ikinci el eşya alan birçok yerde spot eşyaya rastlayabilirsiniz. Spot eşya denildiği zaman aklınıza sadece beyaz eşya gelmemelidir. Sadece beyaz eşyalara ait bir piyasa oyunu değildir bahsedilen. İstanbul’da ikinci el eşya satan yerlerde mobilyaların da spotlarına rastlamanız mümkündür. İkinci el eşya deyip geçmemeniz gereken bu spot ürünlere gelirinizi düşünerek göz atmadan eve alışverişinizi tamamlamamanız gerekmektedir. İstanbul’da ikinci el eşya satan yerlerde muhakkak öncelikle spot malları sormalısınız aklınıza yatacak hiç kullanılmamış bir model beyaz eşya ya da mobilya bulabilirsiniz.

İletişime Geçin
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Ayrıca, bu kodu baştaki etiketinin hemen sonrasına yapıştırın: